Трябва ли да се прилагат слънчеви бани по време на лъчелечение!
Статията има само ориентировъчен характер! Тя не трябва да се взима като последен съвет за или против приложението на слънчеви бани!
Ако прилагате лъчелечение за някакво онкологично заболяване и междувременно желаете да посещавате морето през летните месеци, е препоръчително да се посъветвате с лекуващия Ви лекар за това!
Ако все пак прилагате лъчелечение, НЕ е добре през това през това време, едновременно да провеждате и слънчеви бани!
Пациентите с ракови заболявания трябва да внимават с излагането на Слънце
Тук можете да се запознаете със статията: Пациенти с ракови заболявания трябва да внимават с изложението на Слънце
Той знае най-добре, как да Ви упъти и обясни за нежеланите странични реакции по време на слънчевото изложение!
Както всяко едно лечение на рака, така и лъчетерапията се понася различно от различните пациенти. Тя може да протече безпроблемно за едни пациенти, които никога да не проявят, каквато и да е било кожна реакция и обратно да има тежки последици при други. При последния тип пациенти е силно препоръчително да нямат излагане на слънчево изложение, до стихване и нормализиране на кожните реакции.
Ако такива все пак възникнат трябва веднага да се консултирате с лекар!
Те често се появяват около 10–14 дни след започване на лечението и може да включват зачервяване или потъмняване на самата кожа (подобно на слънчево изгаряне), чувство за по-голяма „нежност“ и/или сърбеж.
Понякога кожата също може да бъде възпалена, влажна и а понякога и да сълзи. Обикновено заздравява, когато лечението приключи, обикновено в рамките на три до четири седмици след спиране на лъчелечението, но при някои хора може да отнеме повече време.
Лъчетерапия се прилага при лечението на рака. Подобно на лекарствата, тя също може да причини много и неприятни странични ефекти.
Някои от тях странични ефекти се проявяват върху кожата. Затова правилната грижа за нея по време на лечението е от много важно значение.
Какво включва грижата за кожата по време на лъчелечението:
1.Да се намалят страничните реакции от него по нея;
2.Да се подпомогне, тя да се чувства по-комфортно по време на лечението;
3.Да се подпомогне максимално бързото и възстановяване след лечението.
Съвети (2)
Слънцезащитен крем
Ако се чувствате достатъчно добре след лъчетерапия, няма причина да не ходите на почивка и да се насладите на малко слънце, но може да се наложи да прилагате някой правила!
След лъчетерапия основната цел е да се сведе до минимум триенето и дразненето в зоната на лечение.
Следните предложения могат да помогнат като цяло и да направят вашата почивка по-удобна.
1.Носете свободни дрехи. Леките, ефирни дрехи, подобно на кафтан, ще ви попречат да се нагреете, но все пак ще ви прикрият;
2.Измивайте нежно кожата със сапун и вода и внимателно я изсушавайте;
3.Избягвайте крайна топлина или студ;
4.Избягвайте всяка форма на обезкосмяване в зоната на лечение, докато кожните реакции на кожата не се успокоят;
5.Овлажнявайте кожата всеки ден, като използвате мек и нежен овлажнител;
6.Предпазвайте се от Слънцето и използвайте слънцезащитен крем с висок слънцезащитен фактор (SPF 50–60). Избягвайте най-горещата част от
деня (10:00 – 16:00). Възможно е също да получите изгаряне от слънце през някои дрехи, така че нанесете слънцезащитен крем и под тях;
7.Избягвайте плуването за кратко време след приключване на лечението, докато кожните реакции на кожата не изчезнат. Мокрите бански костюми също могат да
причинят дразнене.
Винаги се консултирайте с лекар!
Източник на информация:
1.https://www.aad.org/public/diseases/skin-cancer/types/common/melanoma/radiation-care
2.https://breastcancernow.org/about-us/news-personal-stories/im-planning-holiday-once-my-radiotherapy-treatment-over-can-i-go-out