Роля на колагена в развитието на рака на панкреаса
Колагенът от тип I, произведен от свързани с ракa фибробласти, може да не насърчава развитието на рак, a вместо това да играе защитна роля в контрола на прогресията на заболяването. Това ново разбиране се подкрепя от новите терапевтични подходи, които подсилват колагена, вместо да го потискат, според статия, публикувана в Cancer Cell.
Проучването е установило, че колагенът действа в туморната микросреда, като спира производството на имунни сигнали, наречени хемокини, които водят до потискане на антитуморния имунен отговор. Когато колагенът изчезне, нивата на хемокините се увеличават и раковото заболяване започва са расте по-бързо.
Резултати от проучването
Колагенът е най-разпространеният протеин в човешкото тяло, произвеждащ се от клас клетки, наречени фибробласти. Той се намира най-вече в костите, сухожилията и кожата.
Протеинът също така има и тенденция да се натрупва в и около туморите по време на развитието и растежа на рака, което кара изследователите да изказват хипотезата, че помага за насърчаването на туморния растеж, на неговото метастазиране или лекарствена резистентност.
За да проучи тези възможности и да изясни ролята на колагена, изследователският екип е създадал модел при мишки, при който колагенът не се произвеждал от свързани с рак
фибробласти по време на развитието на рак на панкреаса. След генетично изличаване на колагена от тези клетки, наречени миофибробласти, повече от 50% от общия колаген е
отсъствал в туморната микросреда.
С намаляването на колагена, обаче растежът на рака на панкреаса се е ускорил, а общата преживяемост на мишките значително е намаляла, което предполага, че колагенът играе важна роля за блокиране на прогресията на рака.
Изследователите искат да разберат, как колагенът влияе върху развитието на тумора. При тумори с намалено количество на колаген, раковите клетки произвеждат по-високи
нива на хемокини, за които е известно, че привличат супресорни клетки, получени от миелоидни клетки (myeloid-derived suppressor cells), вид имунни клетки, които потискат антитуморния имунен отговор.
Всъщност изследователите са установили, че туморите с дефицит на колаген имат повече супресорни клетки, получени от миелоиди, и по-малко имунни клетки като Т-клетки и В-клетки, които могат да предизвикат ефективен антитуморен отговор. Интересното е, че блокирането на сигналната активност на хемокините с таргетни терапии е обърнал
имунния профил при тези тумори и е забавил прогресията на тумора, връщайки го до ниво, подобно на това при контролите.
Източник на информация:
1.https://ascopost.com/news/march-2021/role-of-collagen-in-pancreatic-cancer-development