
Рак на главата и шията- какво представлява?
Ракът на главата и шията всъщност представлява група от ракови заболявания, които водят началото си от: устата, носа, „гърлото“ (орофаринкса и хипофаринкса), ларинкса, синусите и/или слюнчените жлези.
Ето тук можете да прочетете подробно за всеки отделен вид:
2.Карциноми на носните и околоносните кухини;
Макар и да се доближават в хистологията си, те възникват в различни анатомични отдели в областта на главата.
Симптомите при тези видове ракови новообразувания на главата и шията могат да включват неща като: бучка/и или възпаление (която не лекува), възпалено гърло, което не преминава за определен продължителен период от време, проблеми с преглъщането и/или промяна в гласа. Може да има понякога и необичайно кървене от носа или устата, подуване на лицето и/или затруднено дишане.
Счита се, че около 75% от рака на главата и шията се причинява от употребата на алкохол и/или тютюн.
Други рискови фактори могат да включват: дъвченето на бетел, някои видове човешки папилома вирус, излагане на радиолъчи, определени вредни експозиции на работното място и вируса на Epstein-Barr.
Ракът на главата и шията е най-често плоскоклетъчен карцином като хистология. Могат да съществуват и други хистологични видове, но те са значително по-рядко срещани. Диагнозата се потвърждава от тъканната биопсия.
Степента на разпространение може да се определи чрез изображения и кръвни тестове.
Употребата на тютюневи изделия или алкохол увеличава риска от тези видове рак. Докато скринингът в общата популация не изглежда особенно полезен, скринингът на високорисковите групи чрез изследване на „гърлото“ е.
Ракът на главата и шията често е лечим, ако се диагностицира рано.
Въпреки това, резултатите са обикновено лоши, ако се диагностицира късно. Лечението може да включва комбинация от операция, лъчетерапия, химиотерапия и таргетна терапия.
През 2015 г. от рак на главата и шията в световен мащаб са засегнати повече от 5,5 милиона души (на устната кухина 2,4 милиона, на „гърлото“ 1,7 милиона и 1,4 милиона ларинкса), и е причинил над 379 000 смъртни случая (на устната кухина 146 000, на „гърлото“ 127 400, на ларинкса 105,900). Заедно те са седмия най-често срещан рак и девети по смъртност. Обичайната възраст при поставянето на диагнозата е между 55 и 65 години. Средната 5-годишна преживяемост в развитите страни е между 42-64%.
Клинична картина
Ракът на гърлото обикновено започва със симптоми, които изглеждат достатъчно безвредни и безобидни, като увеличен лимфен възел, напипващ се от външната страна на врата,
възпалено гърло или дрезгав глас.
Тези състояния, обаче могат да продължат и да станат хронични. Може да има бучка или възпаление в гърлото или врата, които не заздравяват или изчезват. Може да има трудно или болезнено преглъщане.
Говоренето може да стане затруднено.
Може да има постоянна болка в ухото или дори шум, който не заглъхва. Други възможни, но по-малко често срещани симптоми включват известно изтръпване или
парализа на лицевите мускули.
Представящите симптоми включват:
1.Палпаторна маса в областта на шията;
2.Болка в шията;
3.Кървене от устата или носа;
4.Синусна конгестия, особено при назофарингеален карцином;
5.Лош дъх;
6.Болки в езика;
7.Безболезнена язва или рани в устата, които не заздравяват;
8.Бели, червени или тъмни петна в устата, които няма да изчезнат
9.Болка в ушите;
10.Необичайно кървене или изтръпване в устата;
11.Бучка по устната, в устата или по венците;
12.Увеличени лимфни жлези на шията;
13.Промени на речта (ако ракът засяга езика);
14.Дрезгав глас, който продължава повече от шест седмици;
15.Възпалено гърло, което продължава повече от шест седмици;
16.Затруднено преглъщане на храна или вода;
17.Промяна в диетата или загуба на тегло;
18.Постоянно запушен нос.