Миом на матката
Mиомът (myoma uteri) е най-честия вид добрикачествен тумор на матката. Изграден е от гладки мускулни влакна (както и миометриумът).
Може да се развие във всеки отдел на матката, а също така и на повече места едновремено.
Миомите обичайно са намират в корпусът, а в 2% от случайте се откриват и в цервиксът (маточната шийка). Миомът е бавно растящ тумор. Има гладка обвивка, която го покрива изцяло.
Локализация
Миомите се делят според локализацията си на три главни групи:
1.Интрамуларни миоми
Интрамуларните миоми се намират в стеанта на матката. Когато се малки, обичайно не прават никакви проблеми, но когато станат мултиплени или се увеличат, започвна да се увеличава и размера на матката. Някой се превръщат в субсерозни, а други субмукозни.
2.Субмукозни миоми
Субмукозните миоми се появяват в кухината на матката. Ендометриумът над миомата изтънява, и насъпва промяна в менструацията ако има такава. Това е причината при субмукозниот миом да има чести менструални проблеми, менорагии и метрорагии.
В редки случай контракциите на матката могат да доведат до „псевдораждане“ на миомата през вагината, особенно тази която се държи на „краче“ захваното за ендометриума.
3.Субсерозен миом
Субсерозения миом е локализиран па самата повърхност на матката и е покрит от серозната обвивка.
Ако се уголеми и притисне пикочния мехур могат да предизвикат проблеми с уринирането, а ако се намират по задния отдел на матката могат да предизвикат болки в долната част на гърба, а в случай на притискане на ректума да се предизвика запек.