Признаци и симптоми на филодните тумори
Филоидните тумори (наричани също цистосаркома филодес) обикновено са големи, бързо растящи маси, които се образуват от перидукталните стромални клетки на гърдата. Те представляват по-малко от 1% от всички новообразувания на гърдата.
Това е предимно тумор срещащ се при възрастни жени, и с изключения при млади пациенти. Пациентите обикновено усещат твърда маса в областта на гърдада. Появата им е най-често между 40 и 50 години, преди менопаузата.
Това е с около 15 години повече от обичайната възраст на пациентите с фиброаденом, състояние, с което филодните тумори могат да бъдат объркани.
Най-честият симптом при филодния тумор е гърдата, подутина, която може да се установи палпаторно.
Филоидните тумори са склонни на бърз разтеж, в рамките на седмици или месеци, и могат да достигнат на размер от 2-3 см или понякога и повече.
Този бърз растеж не означава автоматично, че филодният тумор е злокачествен! Доброкачествените тумори също могат да растат бързо.
Обикновено бучката не е болезнена. Ако не се разбере за нейното съществуване, то бучката може да се забележи изпъкналост, месеци по-късно.
В по-напредналите случаи, когато се касае за доброкачествени, гранични или злокачествени новообразувания, филодният тумор може да предизвика дори появата на язва върху кожата на гърдата.