Обнадеждаващи резултати от клиничните проучвания с CAR T Cells
Резултатите от две клинични проучвания в ранна фаза показват, че една форма на имунотерапия, която използва генно модифицирани имунни клетки, може да бъде силно ефективна при пациенти с напреднал мултиплен миелом.
Преди (вляво) и след (вдясно) PET скенер на пациент с множествен миелом, лекуван с BCMA-таргетни CAR T клетки. Ясно се вижда свиването на раковия процес.
И при двете проучвания са използвани CAR Т клетки, които са проектирани така, че да се насочат към протеин в миеломните клетки, наречен антиген за зреене на В-клетките (B-cell maturation antigen-BCMA).
Въпреки че повечето пациенти в клиничните изпитвания са имали добри отговори от лечението (като много от тях са навлязли в пълна ремисия), продължителността на проследяването за повечето пациенти е все още ограничена.
Предварителните резултати от проучванията бяха представени пред Американското дружество по клинична онкология (ASCO) в Чикаго.
Едното от проучванията е проведено в Китай, а другото в САЩ.
Сериозните нежелани реакции, включително тези свързаните с имунната система, наблюдавани при други проучвания с CAR T-cell, са били овладяни при лекуваните досега пациенти.
Въпреки, че все още е твърде рано да се каже дали лечението с CAR T cells ще стане стандартно лечение
за множествения миелом, резултатите са обнадеждаващи.
Източник на инфомацията:
1.https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2017/car-t-cell-multiple-myeloma