Дълбока Невронна Мрежа подобрява изобразяването на клетките при рак
Подобряването на откриването, диагностицирането и лечението на заболявания като рак изисква по-подробна, бърза и гъвкава технология за изобразяване, която може да покаже на лекарите, не само как изглежда определен орган, но и какво точно се случва в тъканите и клетките му.
Сега изследване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences, екип от Политехническия институт „Rensselaer“ е разработил и демонстрирал нова техника за флуоресценция на изобразяване на тъкани и клетки по бърз и всеобхватен начин през цялото време на тяхното съществуване.
Така те са положили основите за използването ѝ в клинични условия.
Счита се, че предоставените инструменти, ще бъдат много по-използваеми за крайните им потребители, както лекарите, биолозите, така и за хирурзите.
Флуоресценцията е полезен метод за учените и инженерите да видят взаимодействията на молекулно ниво в клетките.
Тя е необходим инструмент, когато те се опитват да идентифицират раково заболяване, както и други заболявания, за да оценят ефективността на лекарствата.
Традиционно, създаването на изображение по този начин изисква много време и сложни математически инструменти, които разчитат в голяма степен на „потребителя„, което затруднява производството на последователни и възпроизводими изображения.
Тези трудности са били бариери пред използването на този вид изображения в клинични условия.
За да преодолее тези предизвикателства, екипът от „Rensselaer“ е проектирал Дълбока невронна мрежа, за да настрои автоматично тези математически параметри, които човек обикновено би направил като същевременно създава подробно изображение, което може да показва взаимодействия в клетките или тъканите, докато те се случват.
Тази работа се основава на предишните изследвания на екипа, където те са разработили метод за бързо реконструиране на единичен образ в реално време.
Този нов подход реконструира множество образи в реално време едновременно, предоставяйки цялостен изглед на множеството биологични процеси, протичащи в тъканите и клетките.
Екипът, в партньорство с биолози от Медицинския колеж в Олбани, е тествал тази нова техника чрез изобразяване на ракови клетки, както под микроскоп, така и в живи системи.
Това, което се е наблюдавало е, че тяхната Дълбока невронна мрежа се е представила добре, а в някои случаи и по-добре от използвания в момента търговски софтуер.
Екипът също така е открил, че тази техника е изисквала по-малко светлина, докато все още е произвеждала подробни изображения, което е критично за биологичните приложения.
Успехът на изследователите доближава полето до възможността да се използва флуоресценция през целия живот в клинични условия, за да се оцени ефективността на определено лекарство върху отделните ракови клетки на човек – ключов инструмент, необходим за осигуряване на прецизната медицина.
Изследователите също така са успели да приложат тези Дълбоки невронни мрежи за визуализиране на нивото на активност в клетките, процес, известен като метаболитно изображение.
Този подход може да помогне на хирурзите в операционната зала, за да идентифицират коя тъкан е здрава и коя е не, и трябва да бъде премахната своевременно.
Източник на информация:
1.https://techxplore.com/news/2019-11-deep-neural-network-aims-imaging.html